Warto zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie opisać życie klubu fitness od momentu powstania samej idei o jego stworzeniu?
Wielu inwestorów będących zainteresowanymi branżą fitness, zanim rozpocznie cały proces tworzenia oraz budowania klubu fitness, przygotowuje biznes plan, planuje budżet, określa potencjalny czas na zwrot inwestycji, ustala potencjalną strukturę zespołu. Jednak warto zaznaczyć fakt, że nasza branża – podobnie jak inne – ma swoje określone środowisko, schematyczność, sezonowość oraz wiele innych zmiennych, których bez odpowiedniej wiedzy praktycznej, nie przewidzimy nawet w profesjonalnie złożonym biznes-planie, a zignorowanie ich – może nieść za sobą poważne konsekwencje. Jakie? Najczęściej – finansowe, związane z przeszacowaniem inwestycji czy też zbagatelizowania niektórych zjawisk, jakimi „rządzi się” dzisiejsza branża fitness. Tym samym odnosi się to do tematu budżetowania całej inwestycji. Co składa się na budżet?
Przykład:
Stworzenie klubu w lokalu ok. 1000m2 z budżetem na poziomie 2.500.000 zł. Przy założeniu zakupu sprzętu regenerowanego.
1. Aranżacja obiektu / lokalizacji (ok. 40% całości inwestycji)*
2. Koszt wyposażenia klubu – maszyny siłowe,
strefa cardio, wolne ciężary itp. (35% inwestycji)
3. Koszt wyposażenia klubu – akcesoria fitness,
crossfit, nagłośnienie klubu (6% inwestycji)
4. Koszt wyposażenia klubu – meble, recepcja,
strefa „coffee”, szafki do szatni (5% inwestycji)
5. Budżet operacyjny (10% inwestycji)**
6. Koszta losowe / inne (4% inwestycji)
*koszt instalacji klimatyzacji / wentylacji może znacznie wpływać na koszt aranżacji obiektu.
**budżet na działanie w pierwszych 2 kwartałach działania klubu, przy założeniu osiągniecia poziomu breakeven po okresie 6 msc. Od daty otwarcia klubu.
Istnieje jeszcze druga strona medalu – czyli kluby, które już istnieją oraz część etapów jest już za nimi. Obecni właściciele czy managerowie klubów, również często zadają sobie pytanie, czy ich obecna pozycja, wyniki, osiągi ujęte w korelacji do obecnego okresu funkcjonowania są na poziomie:
– zbyt niskim?
– optymalnym?
– wykraczającym ponad przeciętną?
Cały proces powstawania oraz tworzenia klubu fitness możemy podzielić na 4 ETAPY. W pierwszej części tego dwuczęściowego artykułu opiszemy szczegółowo ETAP 1 oraz ETAP 2.